Jakie błotniki rowerowe kupić do roweru miejskiego?

Błotniki rowerowe to często zaniedbywana część “dwóch kółek”, która jednocześnie pełni bardzo ważną funkcję, szczególnie, jeżeli rower służy do codziennego przemieszczania się po mieście, a przede wszystkim także do szkoły i pracy. Jakie błotniki powinno się wybrać do roweru miejskiego? Czy zawsze trzeba wydać na nie olbrzymie kwoty?

Podział błotników

błotniki roweroweBłotniki rowerowe dzielimy na pełne i tymczasowe – i każde z tych rozwiązań będzie dobre w zależności od potrzeb właściciela roweru. Te pełne dają na pewno dużo lepszą ochronę przed błotem i odskakującymi kamieniami, są jednak cięższe i ich montaż oraz demontaż zajmuje dużo więcej czasu. Błotniki tymczasowe jak sama nazwa wskazuje zdejmuje się i zakłada w oka mgnieniu, jednak ochrona przez nie zapewniana jest dużo słabsza.

Określenie potrzeb…

…to kluczowa kwestia w przypadku wyboru błotników rowerowych. Owszem, tanie błotniki tymczasowe za kilkadziesiąt złotych to budżetowe rozwiązanie, ale jeśli rower służy do transportu do pracy, to wówczas osoba z zachlapanymi błotem plecami może w niektórych zawodach być potraktowana niepoważnie – a wożenie ze sobą ubrań na zmianę jest wysoce niepraktyczne. W takim przypadku lepiej jest zdecydować się na pełne błotniki z mocowaniem do widelców. W przypadku, gdy rower to jedynie środek transportu, którym można ewentualnie przewieźć zakupy ze sklepu do domu – nie ma potrzeby inwestowania w drogi sprzęt.